Hiçbirşey Bu Kadar Katledilemez!Şimdi; ben kendi adıma gayet net ve güzel bir konuya değindiğimi düşünüyorum. Efendim msnde olsun, tabelalarda olsun, hatta şimdi günlük hayatta çok çok popüler... Türkçe kelimeler bambaşkalaşıyor. Ne demektir bu? Yani artık sabrım yaştı diyorum... Hiçbirşey Bu Kadar Katledilemezdi! Bazı kişilerin, belki sizin yüzünüzden Türkçe diye birşey kalmadı. Bir ara çok ünlüydü. Bir kampanya vardı " Türkçe Turkche" leşmesin!" diye. Aynen öyle oluyor yani. Ne güzel "Merhaba" mız varken, "Hi" , "Hello" hele bir de "Selam-un Hello" diyenler var ya, duyunca direköldüresim geliyor.  Hi ne demek ya? Biz Türk'üz... İngilizler ya da herhangi kişiler, bizim dilimizi durduğu yerde kullanıyor mu? Biz bunları kullanarak "DİL" diye birşey bırakmıyoruz. Peki vicdanınız rahat edebiliyor mu?

Şimdi özellikle msn konuşmalarına değineceğim. Msn'de neden, "slm,nbr,by vs..." kullanırız? Hiç düşündünüz mü? bu yazıyı okuyorsanız, oturun ve üslubunuzla düşünün... Klasik bir msn konuşması. Alın buyrun;
A: sLm
A: nbr?
B: iidr snden?
A: bn de ii
B: yarın okula qeliyonmuu
A:eet
B: söz wer
A: oqe..
B: nese hadi bb
A: tm hadi kib aeo albederchi, konavachi...

İşte, bu tür konuşma cinslerinden, gerçekten de cins oluyorum. Nedir bu ya... Umarım bu yazıyı okuduktan sonra biraz da olsa (yazanlara söylüyorum, yazmayanlara sözüm yok.) o beyninizdeki küçük kan akışlarında değişiklik olmuştur ve bu "Katletme!" diye adlandırdığımız konu burada kapanmış olur. Ama yoook, bu konu bazılarından dolayı bitmez. Bazıları elbette itiraz edecek. Onlara bir çift sözüm var:
- Sen böyle devam et yavrum, aferim aferim...
Şimdi, makaleyi bitirmeden önce 2 unutulan şeyi hatırlatmak istiyorum;

1. Biz Türk'üz
2. Dilimiz Türkçe (Turkche değil)
3. Bu ülkede bulunulduğu sürece, Türkiye'nin kurallarına ve Türkçe'ye uyulması söz konusudur...

Herkese iyi akşamlar dilerim...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !